Powszechnie uważa się, że na własnym dysku twardym można przechowywać różne pliki nie więcej niż 24 godziny, a następnie wystarczy je usunąć, by nie mieć zatargów z prawem i jego przedstawicielami. Jednak należy to do jednego z wielu mitów internetowego świata.
Wbrew obiegowej opinii nie istnieje takie prawo, choć zdarzali się już tacy, którzy próbowali tworzyć programy modyfikujące datę ściągnięcia danego pliku na własny komputer. Mowa jest zarówno o plikach muzycznych czy filmowych, jak i o książkach. Bardzo powszechne stało się zamiast kupowania książek ściąganie ich w wersji elektronicznej.
Wiele osób tłumaczy się tym, że jeśli dana pozycja im się spodoba, wtedy ją kupują. Ten sposób pozwala im nie wydawać pieniędzy na pozycje, które nie są tego warte. Jednak nie muszą oni od razu po przeczytaniu usuwać plików, mogą je przechowywać, ile zechcą. Obecnie e-booki stały się powszechniejsze niż drukowanie lub kserowanie książek samych w sobie. Nie trzeba za nic płacić, nie zajmują praktycznie miejsca (ani na dysku, ani w przestrzeni domowej).
Co mówi prawo?
Prawo mówi, że plików nie wolno rozpowszechniać, jednak można je trzymać na własny użytek w domowym zaciszu. Zarówno wersje elektroniczne, jak i zwykłe druki. E-bookom sprzyja rozwój technologii. Powstaje coraz więcej czytników, które umożliwiają szybkie i sprawne czytanie, które nie obciąża wzroku, a przy tym jest wygodne, a sam sprzęt – bardzo lekki. Być może nie przekona to starszych, przyzwyczajonych do tradycyjnej, papierowej formy książki, ale coraz więcej osób przekonuje się do e-booków. W końcu mało lub nic nie kosztują i nie zajmują miejsca w podróży, więc można ich brać ile tylko dusza zapragnie. Dzięki temu ich popularność rośnie, a 24 godzinami nikt się nie przejmuje.
Reasumując: ściąganie z internetu np. filmów lub nagrań do użytku osobistego, które zostały tam umieszczone bez zgody uprawnionego, jest działaniem bezprawnym. W szczególności, ściągający z internetu filmy lub nagrania do użytku osobistego, gdy zostały tam umieszczone bez zgody uprawnionego, działa bezprawnie w świetle prawa Unii Europejskiej, a ściślej: dyrektywy 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym.
Konsultacje:
www.web-graf.eu