panelarrow

Show Box

Nowinki technologiczne

sitemap

Czym jest SiteMap i dlaczego warto o nią zadbać?

Mapa Witryny jako nić porozumienia z botem

Mapa witryny jest niezwykle ważnym elementem, o który trzeba zadbać już na samym początku myśląc o dobrych pozycjach w wyszukiwarce. Sitemapa pozwoli nam zorganizować adresy wszystkich naszych podstron hierarchicznie w jednym pliku, który wykorzystany przez boty pozwoli im na trafniejszą indeksację, co oczywiście przenosi się na lepsze wyniki i pozycje w wyszukiwarce Google (zobacz artpress.com.pl). Poza samym usprawnieniem indeksowania Sitemapa może zawierać informację o ostatniej aktualizacji podstrony co da możliwość zobrazowania częstotliwości zmian a co za tym idzie informację do botów jak często powinny indeksować naszą podstronę.

3 Typy Site Map

Naszą Sitemapę możemy stworzyć na trzy różne sposoby:

  • Graficznie– Za pomocą drzewek i grafów możemy stworzyć sieć podstron ułożonych hierarchicznie tak aby uzyskać przejrzysty widok ułatwiający nam nawigację na naszej witrynie. Taka reprezentacja wykorzystywana jest wyłącznie przez ludzi co z jednej strony pozwala nam ułatwienie korzystania i polepszenie obioru naszym użytkownikom lecz z drugiej jest bezużyteczna dla botów i nie wpływa na indeksację.
    Świetnym narzędziem do tworzenia takich map jest- PowerMapper
  • ( https://www.powermapper.com/products/mapper/ads/graphic-site-maps/)
  • Za pomocą dokumentu XML– Tego typu mapa jest generowana w sposób zrozumiały dla przeglądarki i jej botów indeksujących. Taka Sitemapa będzie zawierała każdy linki prowadzące do każdej z naszych podstron pozwalając na pełną indeksację nawet przy ogromnych ilościach stron (np. w przypadku sklepów internetowych jak Allegro czy Amazon) co skutkuje zwiększeniem szansy na pojawienie się w wynikach wyszukiwania.
  • Sitemapa HTML– Jest to z reguły mapa uproszczona stworzona na potrzeby sprawnej nawigacji po witrynie. Wykorzystywana głównie w celu szybkiego poruszania się po serwisie, nie musi zawierać każdej podstrony a jedynie te ważniejsze.

Jak stworzyć Sitemapę i sprawdzić jej aktualny stan?

Użytkownicy WordPressa nie muszą się martwić o sitemapę gdyż na tym systemie jest ona automatycznie generowana przez CMS, jeśli jednak chcemy mieć większą kontrolę nad nasza sitemapą możemy zainstalować jeden z dedykowanych do niej pluginów. Najlepszym wyborem dla początkujących będzie zdecydowanie All in One SEO, który zawiera wszystkie niezbędne informacje nie tylko z zakresu SiteMap.

Jeśli chcemy wygenerować mapę osobiście możemy to zrobić za pomocą generatorów online takich jak:

  • XML Sitemap Generator
  • Online XML Sitemap Generator
  • G Sitemap Generator

Wygenerowaną w ten sposób sitemapę należy umieścić w folderze głównym zawierającym pliki naszej witryny.

Comments are closed.