Wydruki 3d cieszą się rosnącą popularnością. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że aby wydruki 3d spełniały nasze oczekiwania dotyczące jakości powierzchni, muszą zostać poddane dodatkowej obróbce. Oto kilka metod, za pomocą których wykańcza się powierzchnie drukowanych elementów:
– szlifowanie: wykonywane jest za pomocą odpowiednich materiałów ściernych i przeprowadzane, kiedy wymagana jest wysoka gładkość drukowanych powierzchni. Szlifowanie polega na usunięciu niewielkiej warstwy powierzchniowej materiału, w celu zmniejszenia jej chropowatości.
– polerowanie: najczęściej jest wykorzystywana jako proces dodatkowy dla operacji szlifowania. Polerowane elementy posiadają wówczas o wiele mniejszą chropowatość oraz zyskują połysk. Poleruje się najczęściej elementy, mające bezpośredni kontakt z człowiekiem (zyskujemy szczególnie na estetyce). Do polerowania wykorzystuje się różnego rodzaju metody i materiały polerskie. Najważniejszy jest dobór pary materiał polerowany – materiał polerujący. Wykorzystuje się różne maszyny od polerek po obróbkę wibrościerną z zastosowaniem wszelkiego rodzaju past i kształtek.
– lakierowanie: wykorzystuje się ta metodę w celu otrzymania docelowego koloru wydrukowanych elementów. Najczęściej stosowana jest, gdy wydrukowany przedmiot jest prototypem.
– galwanizacja: galwanizacja to metoda elektrolityczna. Polega na nanoszeniu warstw metalicznych na powierzchni materiałów. W technologii wydruków 3d stosowana jest, aby nadać elementom metaliczny wygląd.
– klejenie: jeżeli gabaryty drukowanego elementu przekraczają możliwości maszyny drukującej, można wydrukować ją w kilku częściach. Po skończonym wydruku części się skleja. Klejenie nie ma wpływu na wytrzymałość detali, gdyż miejsce klejenia jest (podobnie jak w przypadku spawów) wytrzymalsze od materiału klejonego.