panelarrow

Show Box

Nowinki technologiczne

Przemienniki częstotliwości – ich rola i specyfika działania

Zasadniczym urządzeniem, które jest najważniejszym elementem przemiennika częstotliwości, jest falownik. Coraz bardziej powszechne zastosowanie przemienników częstotliwości w przemyśle doprowadziło do tego, że nazwy przetwornica częstotliwości i falownik są często traktowane przez fachowców jako synonimy. Rzeczone nazewnictwo jest bardzo powszechne w wielu artykułach branżowych. Podstawowymi elementami przemiennika częstotliwości są: prostownik, układ pośredni, układ sterowania i nadzoru oraz element mocy. Najważniejszym aspektem działania, jakim charakteryzuje się przemiennik częstotliwości, jest przestrajanie napięcia przemiennego sieci, która odznacza się stałą częstotliwością, w napięcie stałe. Uzyskane taką metodą napięcie jest niezbędne do wygenerowania napięcia z regulowaną częstotliwością, które jest niezbędne do zasilania silników elektrycznych.

Rosnąca popularność przemienników częstotliwości jest podyktowana faktem, że dostępna na Starym Kontynencie energia elektryczna dostarczana poprzez linie napięcia przemiennego charakteryzującego się częstotliwością 50 Hz w wielu sytuacjach postrzegana jest jako półprodukt, który wymaga przestrojenia do postaci optymalnej na przykład z punktu widzenia konkretnego silnika elektrycznego.

Obecnie najczęściej stosowanymi przetwornicami częstotliwości są pośrednie przemienniki częstotliwości dysponujące pośrednim obwodem napięcia stałego. Silnik, który jest napędzany za pomocą przemiennika częstotliwości, uzyskuje nowe właściwości mechaniczne. Rzeczone właściwości są determinowane przez układ sterowania. W praktyce zmieniają się takie parametry mechaniczne jak wartość napięcia, prąd, moc, moment obrotowy, prędkość obrotowa oraz energia cieplna.

Niektóre przetwornice częstotliwości, które niedawno zadebiutowały na polskim rynku, są wyposażone w funkcję auto-tuningu podłączanego silnika. Dzięki temu przemiennik częstotliwości jest w stanie automatycznie zidentyfikować wszelkie parametry znamionowe silnika.

Comments are closed.