panelarrow

Show Box

Nowinki technologiczne

Jason Clarke

Inbox 0.5, czyli jak szybko uporać się z pocztą

Jason Clarke, jeden z redaktorów bloga Download Squad, opublikował interesujący wpis na temat metody szybkiego i skutecznego przeglądania olbrzymich ilości poczty elektronicznej, która sprawi, że nawet trzycyfrowa liczba widniejąca na liczniku nowych maili już nigdy nie zmusi nas do brania nadgodzin…

Wcale nie chodzi o wywalenie wszystkiego do kosza i udawanie, że wiadomości nigdy nie przyszły i niestety także trzeba w to włożyć nieco pracy, ale na pewno pozwoli na skrócenie czasu spędzonego nad Outlookiem. Załóżmy, że wracamy po wakacjach, nie było nas dwa tygodnie i gdy po raz kolejny uruchamiamy komputer w pracy, naszym oczom ukazuję się okrągła liczba – dajmy na to – 700 nie przeczytanych wiadomości. Wielu z nas prawdopodobnie załamałoby ręce, a tylko co poniektórzy byliby na tyle odważni, by sukcesywnie czytać z każdy z elektronicznych listów, przy okazji tracąc resztki zdrowia psychicznego i chęć do dalszego życia. Jak się okazuje, można zrobić to dużo szybciej i bynajmniej w sposób mniej nużący, by na koniec móc z czystym sumieniem stwierdzić – Wow, zrobiłem to, przejrzałem *set wiadomości, teraz mam więcej czasu, by zająć się innymi zadaniami!

Ogólnie rzecz biorąc, Inbox 0.5 polega na przejrzeniu w ciągu jednego dnia lub “za jednym posiedzeniem” (wersja dla ludzi bardzo ambitnych) połowy wiadomości, które czekają na nas w szkrzynce w danym momencie.

Oczywiście zanim zabierzesz się do pracy, pomyśl, czy nie da rady jakoś posortować otrzymanych pozycji. Pewnie i tak większość tego co dostałeś to korespondencja masowa (subskrypcje, newslettery, itp.), a i pewnie nie zabraknie także wiadomości, których treść już się zdezaktualizowała. Najlepsze co możesz w tej kwestii zrobić to pokategoryzować wiadomości względem tematów i wątków, dzięki temu zyskasz ogólne rozeznanie, co tak właściwie kryje się w tej górze maili i za wczasu będzieś mógł zdecydować, które z nich zachowasz…

Tak więc, wracając do przykładu z 700. wiadomościami, pod koniec dnia pierwszego powinno zostać “tylko” 350, pod koniec drugiego 180 i tak dalej, aż w końcu dojdziemy do liczby 20-30, która już nie robi jakiegoś wielkiego wrażenia. Bardzo prawdopodobną jest też sytuacja, w której podczas takiego właśnie “przetwarzania” wiadomości dostaniemy nowe listy. Przykładowo, jeśli na początku kolejnej sesji Inbox 0.5 do końca zostało nam przejrzenie 90 wiadomości, a zobaczymy, że dostaliśmy, powiedzmy, 10 następnych, to na koniec “zabawy” powinno być 50., a nie 45 tak jakby to było w przypadku pozostania przy liczbie 90.

Przy liczbie 700 wiadomości opróżnienie całej skrzynki odbiorczej zajmuje około 10 dni, ale uwierz mi, że inaczej musiałbyś nie robić nic innego poza czytaniem poczty elektronicznej, nie zostawiając sobie czasu na cokolwiek innego.

Dodatkowo, polecam także zapoznanie się z serią bardzo przydatnych i pomocnych porad i artykułów Merlina Manna, traktujących o codziennym “emailowaniu”, które możecie znaleźć w tym miejscu. Na początku warto także obejrzeć film z prezentacją Merlina, przedstawioną przez niego na Google TechTalk 23 lipca 2007 roku.

UAKTUALNIENIE: Można także stosować Inbox 0.5 do przeglądania wielu wiadomości RSS, szczególnie jeśli mamy zasubskrybowane dziesiątki przeróżnych kanałów informacyjnych, z tym, że w przypadku RSS cała operacja przebiega jakoś szybciej…

Comments are closed.