panelarrow

Show Box

Nowinki technologiczne

Pompa insulinowa – czy może zastąpić ludzkie organy?

Rozwój techniki oraz medycyny sprawia, że coraz więcej dolegliwości można wyleczyć, a i z przewlekłymi schorzeniami można w miarę „normalnie” funkcjonować. I tak na przykład pompa insulinowa sprawiła, że osoby cierpiące na cukrzycę mogą aplikować sobie precyzyjne dawki insuliny wtedy, kiedy jej potrzebują.

Pompa insulinowa – ulepszona trzustka.
Dlaczego pompa insulinowa jest tak ważna? Jej zadaniem jest zastąpienie pracy trzustki. U zdrowych osób organ ten odpowiedzialny jest za wydzielanie hormonu insuliny, u osób chorych trzustka nie pracuje prawidłowo – zadaniem pompy insulinowej jest uwalnianie do organizmu bardzo niewielkich ilości hormonu insuliny po to, by zabezpieczyć zapotrzebowanie podstawowe u osoby chorującej na cukrzycę.

Pompa insulinowa – za czy przeciw?
Jak każdy przyrząd, również i pompa insulinowa ma swoje plusy oraz minusy. Z cała pewnością posiadanie pompki insulinowej przyczynia się do tego, że od czasu do czasu można pozwolić sobie na odstępstwa związane ze składem oraz porą spożywanego posiłku. Warto wspomnieć również o tym, że pompa insulinowa niezwykle precyzyjnie odmierza potrzebne dawki insuliny – aplikacja takiej ilości hormonu nie byłaby możliwa przy pomocy strzykawki.
Jednak korzystanie z pompy wiąże się też z pewnymi niedogodnościami. Jedną z nich jest częste występowanie infekcji w miejscach wkłucia. Nie bez znaczenia pozostaje również cena urządzenia – zakup pompy insulinowej to wydatek rzędu kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych, nie każdy chory może sobie na nią pozwolić.

Warto przeczytać również: Akcesoria do pomp insulinowych

Comments are closed.