panelarrow

Show Box

Nowinki technologiczne

Technologia 3D w telewizorach

Współcześnie znane nam odbiorniki telewizyjne wyposażone są w szereg nowoczesnych technologii, które w różny sposób wzbogacić mają przekaz odbierany przez widzów. Standard rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, czyli popularna jakość HD to obecnie już standard w wypadku znaczącej większości oferowanych produktów. Dotyczy to nie tylko produktów wiodących producentów, ale także telewizorów oferowanych przez mniej znane marki.

Jedną z nowinek technologicznych, która również zdobyła uznanie wielu klientów decydujących się na zakup nowego telewizora, to także technologia obrazu trójwymiarowego, czyli 3D. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie trójwymiarowego obrazu na ekranie odbiornika tv w każdym gospodarstwie domowym. Jest to niewątpliwie ogromny krok na przód w dziedzinie rozwoju nowoczesnej telewizji. Obecnie rozróżnia się dwie technologie trójwymiarowe: aktywną oraz pasywną.

Pierwsza z nich opiera się na zastosowaniu tak zwanych aktywnych okularów. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie obrazu o bardzo dobrej jakości. Niestety okulary takie są dużo droższe od swych tak zwanych pasywnych odpowiedników. Muszą one być również zasilane energią.
Technologia pasywna nie zapewnia już tak dobrej rozdzielczości obrazu, natomiast okulary do niej przystosowane są sporo tańsze. Ich użytkowanie przez dłuższy okres nie wiąże się także z występowaniem częstych bólów głowy – tak jak ma to miejsce w przypadku okularów aktywnych. Dolegliwości te związane są z efektem migotania szkieł.

Warto przeczytać również: Jak robić litery 3D?

Comments are closed.